Squash

SQUASH – najzdrowsza dyscyplina sportowa świata, według amerykańskiego magazynu „Forbes”! A jak wiadomo… amerykańscy naukowcy jak już coś udowodnią, to nie ma tego co podważać. My z tą opinią w pełni się zgadzamy! 

A czym jest ten cały squash? 
Słyszeliśmy już nie raz określenia, typu: „tenis od ściany” czy też „paletki w takiej klatce”… Trochę tak i trochę nie!
Po 1: PALETKA to gatunek ryby (Symphysodon aequifasciata haraldi) – mała pocieszna rybka tropikalna.
Po 2: To, co łączy squash i tenis to sprzęt jakim gramy, a mianowicie RAKIETA i PIŁECZKA – ale tylko z samej nazwy… Parametrami te rzeczy różnią się od siebie całkowicie.
Po 3: Nie wiemy, gdzie wcześniej graliście, ale my klientów w klatkach nie zamykamy! 🙂 

Do konkretów!
Squash jest grą dwuosobową (jest też opcja deblowa, jednak niezbędna do tego są specjalnie dostosowana infrastruktura), rozgrywaną na zamykanym korcie, bez podziału na połowy / bez siatki / bez bramek… Obydwaj gracze przebywają na jednej przestrzeni i rozgrywają piłkę tak, aby jak najbardziej utrudnić przeciwnikowi odbiór zagrania (gramy tam, gdzie najtrudniej i najdalej będzie mu po prostu dobiec). Gramy specjalnymi rakietami, podobnymi do tych tenisowych, jednak dużo lżejszymi, oraz małą gumową piłką (przeważnie czarną, z oznaczeniem stopnia trudności specjalną kropką/kropkami). Walka toczy się do uzyskania przez 1 z graczy 11 punktów (set). Rekreacyjnie gracie tyle setów, na ile tylko wystarczy Wam sił! Na turnieju z kolei, mecz gramy do 3 wygranych setów.
Tak można opisać tę grę w dosłownie telegraficznym skrócie.
Zasady gry są oczywiście troszkę bardziej rozbudowane, a i technika ma tu spore znaczenie, jednak zapewniamy Was, że squash jest dużo łatwiejszy do nauki niż choćby tenis! Nawet nie zagłębiając się bardziej w reguły gry, każdy początkujący jest w stanie wejść z drugą osobą i się sporo nabiegać, mając przy tym mnóstwo zabawy!

O jednym jednak ZAWSZE trzeba pamiętać! Gra toczy się na 1 „wspólnym” korcie, a więc przede wszystkim liczy się BEZPIECZEŃSTWO! Staramy się nie zdzielić partnera w grze rakietą i nie celujemy w niego piłką 🙂

Przestrzegając tych zasad, na pewno wyjdziecie z kortu zmęczeni, zadowoleni i spalicie mnóstwo kalorii jednocześnie świetnie się bawiąc!

Chcecie nauczyć się więcej? Poznać zasady gry i technikę, zanim zaczniecie grę rekreacyjną? Zapraszamy na lekcje z trenerem!
Namiary na trenerów znajdziecie w zakładce TRENERZY